Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z wykorzystaniem wzorca umowy w trybie S24
Nowelizacją z 2012 roku ustawodawca umożliwił zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie elektronicznej. Przyjęto ówcześnie koncepcję, że od momentu złożenia wniosku o wpis takiej spółki do rejestru, do dokonania wpisu przez sąd rejestrowy nie powinno upłynąć więcej niż 24 godziny – stąd swój początek wzięła nazwa określana mianem „S24”. Sposób zakładania sp. z o.o. w trybie on-line, uregulowany został w art. 157 1 k.s.h., przewidując możliwość zawarcia umowy spółki również przy wykorzystaniu wzorca umowy – po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym.
Procedura rejestracji krok po kroku
- Rejestracja użytkownika w systemie eKRS.
Tylko zarejestrowana osoba może zalogować się do systemu. Korzystanie z systemu eKRS jest możliwe zarówno dla obywateli Polski jak i cudzoziemców. Wymaga się założenia przez każdego ze wspólników konta w systemie eKRS. Aby utworzyć konto wystarczy podać adres e-mail oraz hasło. Następnie konto musi być autoryzowane poprzez podpisanie go podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
2. Zawarcie umowy spółki i złożenie wniosku do sądu rejestrowego.
Po wcześniejszym ustaleniu niezbędnych danych do zarejestrowania spółki, którymi są: grono wspólników, porozumienie co do wartości wnoszonych wkładów, określenie kształtu spółki i zdefiniowanie przedmiotu działalności rejestrowanej spółki poprzez wybór odpowiednich kodów PKD, należy wypełnić formularze i dokumenty związane z rejestracją spółki. Niewątpliwie najważniejszym dokumentem jest umowa spółki, ale wraz z nią należy dołączyć do wniosku listę wspólników oraz w razie uiszczenia wkładów po podpisaniu umowy, a przed złożeniem wniosku, członkowie zarządu mogą też wygenerować oświadczenie o wniesieniu wkładów w całości.
Każdy ze stworzonych przez system dokumentów można wyświetlić i zweryfikować jego treść. Po dokonaniu poprawek wygenerowane pisma w systemie eKRS można podpisać przy użyciu:
– podpisu elektronicznego kwalifikowanego (podpis zakupiony od dostawcy certyfikatów kwalifikowanych),
– podpisu Profilem Zaufanym (aby uzyskać taką możliwość należy zarejestrować się na stronie Profilu Zaufanego).
Na tym etapie ostatnią czynnością jest opłacenie wniosku rejestrowego za pomocą zewnętrznego systemu płatności elektronicznej. Do kosztów należą:
– wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – opłata sądowa wniosku (250 zł),
– opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł),
– opłata manipulacyjna operatora płatności.
Ostatnim etapem jest przesłanie do właściwego sądu rejestrowego wygenerowanego wniosku wraz ze wszystkimi załącznikami. Doręczenia pism sądowych dokonywane będą użytkownikowi przesyłającemu wniosek do sądu. Będzie on otrzymywał orzeczenia i pisma sądowe za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie rejestrowe.
3. Rozpoznanie wniosku o wpis spółki do KRS przez sąd rejestrowy i uzyskanie wpisu.
Wniosek o wpis spółki w trybie S24 podlega weryfikacji przez sąd właściwy miejscowo. Co do zasady, sąd rejestrowy rozpoznaje wniosek w terminie jednego dnia roboczego od daty wpływu. W pierwszej kolejności sąd zweryfikuje swoją właściwość miejscową, sprawdzi czy wniosek nie zawiera braków oraz czy forma i treść złożonych dokumentów jest prawidłowa.
Rozpoznanie wniosku o wpis może wymagać wezwania do usunięcia braków poprzez jego uzupełnienie. Pismo w tej sprawie powinno być rozpoznane w terminie 7 dni od usunięcia przeszkody przez wnioskodawcę. Jeżeli rozpoznanie wniosku wiąże się z koniecznością wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, wniosek należy rozpoznać nie później niż w terminie miesiąca.
Po zakończonej e-rejestracji spółki wnioskodawca otrzyma wiadomość e-mail potwierdzającą wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz informację o nadaniu numerów NIP i REGON. Niniejszy wpis następuje na podstawie postanowienia sądu. Niezwłocznie po jego wydaniu dane w nim zawarte są wprowadzane do systemu teleinformatycznego KRS. Wpisy NIP i REGON do KRS są wolne od opłat i nie podlegają ogłoszeniu w Monitora Sądowego i Gospodarczego. Ujawnienie NIP w rejestrze stanowi potwierdzenie jego nadania. Urząd skarbowy nie będzie wydawał odrębnego poświadczenia.
Tekst: Izabela Żurek