Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje działalność zarobkową jako działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, która jest prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Założenie tego rodzaju działalności nie wymaga kapitału początkowego. Jedynymi formalnościami związanymi z założeniem własnej firmy jest wypełnienie i złożenie druku CEIDG-1 oraz załączników do niego. Wniosek CEIDG-1 jest dokumentem wprowadzonym w ramach reformy „jedno okienko”. Pozwala na rejestrację firmy w oparciu o jeden formularz, który jest jednocześnie wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego, zgłoszeniem do ZUS, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
Do CEIDG może się wpisać wyłącznie osoba fizyczna (nie może tego zrobić osoba prawna, np. spółka). Wpis do CEIDG oraz wszelka aktualizacja danych są bezpłatne.
Tryb składania wniosku CEIDG-1
-
Rejestracja przez Internet – zarówno wypełnienie wniosku, jak i podpisanie go obywa się online.
-
Złożenie wniosku online i podpisanie go w dowolnym Urzędzie Miasta lub Gminy.
-
Złożenie wniosku w wersji papierowej w gminie i podpisanie go.
-
Przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy. Podpis musi zostać notarialnie poświadczony.
W przypadku rejestracji online przedsiębiorca powinien posiadać podpis elektroniczny lub zaufany profil ePUAP, aby móc podpisać wniosek.
Załączniki do CEIDG-1
-
CEIDG-RD – służy do wpisywania dodatkowych rodzajów działalności gospodarczej
-
CEIDG-MW – służy do wpisywania dodatkowych miejsc wykonywania działalności gospodarczej
-
CEIDG-RB – służy do podawania informacji o rachunkach bankowych
-
CEIDG-SC – służy do określania udziału w spółkach cywilnych
-
CEIDG-PN – służy do udzielenia pełnomocnictwa
-
CEIDG-POPR – służy do dokonywania korekt w przypadku pomyłek
Ponadto przedsiębiorca w przeciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego formularza do ZUS-u.
-
ZUS ZUA – rejestracja do składki zdrowotnej i społecznej
-
ZUS ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej
Jeżeli przedsiębiorca chce zarejestrować się jako czynny płatnik VAT, musi pamiętać o złożeniu formularza VAT-R do Urzędu Skarbowego. Należy go złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych podatkiem VAT. Rejestracja od stycznia 2015 r. nie podlega opłacie.
Tekst: Izabela Kryspin